Çörek Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Kullanımı ve İçeriği

Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendiren ve hormon dengeleyen en güçlü drog olarak bilinir. Çörek otu ektresi vitamin olarak A,H,C, B1 ve B6 içerir. Minerallerde ise selenyum, çinko, magnezyum, fosfor, demir, bakır ve kalsiyum içerirken en önemli bileşeni ise timöl türevleridir. Aktif madde olarak timokinon uçucu olmayan yağlar ve nigollen içeren çörekotu, bunların yanı sıra palmitik asit oleik asit içeriği ile de pek çok rahatsızlığa büyük oranda etki eder.

corek-otu-bitkisi

Çörek otunun besin değeri yüksek ve çeşitli rahatsızlıklara olumlu etkileri olduğu bilindiğinden geleneksel kullanımı oldukça yaygındır. Bu sebeple alerji, astım, bronşit, egzama, artrit, romatizma gibi rahatsızlıklarda ek gıda ve takviye olarak kullanılmakta, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı, Memory Amplifier, hormon dengeleyici mikrop ve mantarlara karşı genel vücut direnci güçlendirici olarak kullanımında da önemli olumlu etkileri bulunmaktadır. Çörek otunun ayrıca beyin dokularını korumaya imkan sağladığı ve sedef ve parkinson rahatsızlıklarının olumsuz etkilerini azaltmakta yardımcı gıda olarak kullanıldığı bilinmektedir.

corek-otu-faydalari

-Çörek otu iltihap giderici ve idrar söktürücü bir takviye besindir

-Cilt hastalıklarında önemli katkıları bulunmaktadır.

-Antioksidan özelliğe sahiptir.

-Zayıflamaya yardımcı olur.

-Hazmı kolaylaştırır.

-Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur.

-Depresyon ve panik atak gibi rahatsızlıklarda önemli yardımcı bir takviyedir.

corek-otu-tohumu

Uzmanlar çörek otunun öğütülmemiş halini tüketmenin daha doğru olacağı kanısındalar çünkü çörek otu yağı öğütüldüğünde içeriğindeki yağlar uçabilir ve etkileri azalabilir.Çörek otu poğaça ve böreklerde oldukça yakışan bir tohumdur. Çörek otu kahvaltıdan ve yemekten 1 saat önce 1 tatlı kaşığı çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

öğütülmüş çörek otu, çörek otu ile zayıflama, çörek otu yağı, çörek otu nasıl tüketilir, yerli çörek otu tohumu, çörek otu tohumu yağı, çörek otu nerede yetişir, çörek otunun zararları, çörek otu yağı, balen direnç 4’lü yağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir